1000_F_479159076_efIRT2rLkELQSQMoCidkKIol4n0FP9kd

چگونگی نقش BPM در تحول راهبردی دیجیتال

چگونگی نقش BPM در تحول راهبردی دیجیتال

 امروزه به‌واسطه ظهور و پیشرفت قابل توجه فناوری‌های نوین، راهبری و هدایت سازمان با روش‌های قدیمی دیگر موثر نیست و سازمان‌ها بایستی سرعت تغییر در راهبری را با سرعت تغییرات در فناوری، متناسب نمایند.  

دنیایی را تصور کنید که در آن به فناوری دسترسی دارید که به صورت اختصاصی برای سازمان شما طراحی شده تا شما را برای اداره سازمان به صورت اثربخش با حداکثر بهره‌وری یاری نماید.

حال تصور کنید که شما تصمیم به عدم استفاده از این فناوری در دسترس می‌گیرید.

اما مسئله این است که این دنیا مبتنی بر تخیل نیست – واقعیت، دنیایی است که شما در آن زندگی  و کار می‌کنید و اگر امروز در رأس یک سازمان هستید، از دست دادن فناوری BPM (مدیریت فرآیند کسب‌وکار) مانند این است که کشتی تایتانیک را در مسیری مستقیم به سمت دریاهای پر از کوه یخ هدایت کنید!

همه در مسابقه تحول دیجیتال هستند و BPM یک برنده اثبات‌شده است.

شواهد ناشی از  موفقیت فناوری BPM است. از این‌رو  بازار این محصول در سراسر دنیا در حال بزرگ شدن است.

از سال 2016 به بعد، بالغ بر 80 درصد شرکت‌ها، کمابیش به استقرار BPM در سازمان خود پرداخته‌اند و روز به روز به این تعداد افزوده می‌گردد.

 فناوری BPM با به‌کارگیری موتورهای مبتنی بر قانون به مدیران سازمان این امکان را می‌دهد که دید کلی نسبت به نحوه عملکرد فرایندها در سازمان داشته باشند.

هر قدر سازمان‌ها بیشتر به سمت دیجیتال شدن پیش بروند، جایگاه فناوری BPM در سازمان بنیادی‌تر شده و مرکزیت می‌یابد.

BPM تحول دیجیتال را  به پیش می‌راند.

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال، تغییر مسیر از “وابستگی به سامانه‌های قدیمی غیرمستند، مبتنی بر کاغذ و غیر یکپارچه” به سمت “بهره‌برداری از فناوری‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی” است.

تحول دیجیتال شامل موارد زیر است:

  • تغییر در شیوه تفکر
  • تغییرات در رهبری کسب‌وکار
  • استقبال از فناوری
  • دیجیتالی‌سازی منابع انسانی
  • استقبال از نوآوری

با این توضیحات می‌توان به راحتی متوجه شد که چرا BPM، بخشی از تحول دیجیتال است.

نوآوری و پیشرفت‌های مداوم در دنیای کسب‌وکار و فناوری اطلاعات به این معناست که وضعیت موجود در اداره یک کسب‌وکار دائماً در حال تغییر است.

 BPM نیز به خودی خود،  از یک طرح یک‌بارمصرف به یک فرآیند ثابت تغییر کرده است. به این معنی که:

  • BPM به فرایندهای دائم‌التغییر کسب ‌و کار می‌پردازد. این فناوری، بستری را در اختیار سازمان برای بازبینی، اصلاح و بهبود مستمر فرایندها فراهم می‌آورد تا فرایندها قابلیت سازگاری با فضای متغیر کسب‌وکار را داشته باشند. و تزریق نوآوری به فرایندها ممکن گردد.
  • با تغییر سبک‌های کار به مدل همکاری مشترک –جایی‌که بر روی یک پروژه افرادی از تیم‌های مختلف مشغول به کار هستند – BPM می‌تواند پیچیدگی‌ها را کاهش داده و همکاری را آسان و بی‌دردسر نماید.
  • مشتریان از برندهایی که با آن‌ها تعامل دارند، انتظار تجربه بهتری دارند. BPM به شما کمک می‌کند تعامل فرآیندها را تقویت کنید (درجایی که وظایف وابسته به یکدیگر هستند) و نتیجتا تجربه مشتریان را برایشان خوشایند نمایید.

مطابق توضیحات فوق واضح است که BPM در مرکز تحول دیجیتال قرار دارد و می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند تا به‌درستی، وارد عصر دیجیتال شود.

رهبران کسب‌وکار باید به BPM توجه جدی داشته باشند

تحول دیجیتال چیزی بیش از خرید چندین فناوری‌ پر زرق و برق و یا ساخت یک پلتفرم «تحول دیجیتال» است. به عبارت دیگر فناوری به تنهایی منجر به تحول دیجیتال نخواهد شد، بلکه نیاز به تغییر فرهنگ، فرایندها و ساختارهای سازمانی است. اینجاست که شیوه راهبری سازمان بایستی نسبت به گذشته تغییر نماید. بنابراین کسب‌وکارها به رهبرانی نیاز دارند که آن‌ها را به سمت تحول دیجیتال پیش برانند و زمام فناوری BPM را برای تحقق اهداف، در دست بگیرند.

63 ٪ از شرکت‌ها اذعان می‌کنند که پروژه‌های کسب‌وکار خود را با استفاده از تکنولوژی‌های منقضی و نامتناسب نظیر MS Word، PowerPoint و Excel اجرا می‌کنند، اما این وظیفه مدیران ارشد و در راس امور است که  شرکت‌ها را در عصر تحول دیجیتال شکوفا نگه دارند.

محصولات و پیشرفت‌های دیجیتال، مانند شمشیر دو لبه هستند. از یک طرف به شما برای هدایت موفقیت‌آمیز کسب‌وکارتان به سوی آینده یاری می‌رسانند و از طرف دیگر خطر عقب‌افتادگی شما از رقبایتان را ایجاد خواهند کرد. چرا که فناوری به رقبایتان نیز کمک‌رسان خواهد بود، به نحوی که احتمال ایجاد فاصله معنادار بین شما و رقبایتان افزایش خواهد یافت.

بنابراین اگر شما مسئولیتی در سازمان بر عهده دارید، بایستی به این نکته توجه داشته باشید که مسیری که انتخاب می‌کنید، مقصد سازمان شما را تعیین می‌کند.

ترجمه و گردآوری: تیم مدیریت محتوای رایورز