هوش تجاری 1

از خوب بودن عملکرد زیرساخت هوش تجاری سازمان خود اطمینان حاصل کنید

همگان اتفاق نظر دارند که زیرساخت‌های هوش تجاری به طور روزافزون به یک دارایی ارزشمند برای موفقیت در مدیریت کسب‌وکار تبدیل‌شده‌اند. این اتفاق نظر تعجب‌آور نیست، چرا که این زیرساخت‌ها باعث بالا رفتن شفافیت و صرفه‌جویی در زمان می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند، بر روی بهبود فرآیند سرمایه‌گذاری کرده و آن را کنترل نمایید. اطلاعات منبعث از این زیرساخت‌ها، مجموعه‌ای از حقایق، رهنمودها و خط مشی‌های همسان را برای کل سازمان به ارمغان می‌آورند. در مجموع به کمک این زیرساخت‌ها، می‌توانید به طرز چشمگیری از سوءتفاهم و سردرگمی‌ها بر حذر باشید.

این‌که تمام آنچه از اطلاعات نیاز دارید را یکجا در اختیار  داشته باشید، فوق‌العاده است. با توجه به این‌که انفجار بی‌پایان اطلاعات در هر کسب‌وکار نیازمند نظارت است، زیرساخت‌های هوش تجاری محبوب‌تر، قدرتمندتر و پیچیده‌تر خواهند شد. با این حال آشکار است که برخی از زیرساخت‌های هوش تجاری بهتر از دیگر زیرساخت‌ها عمل می‌کنند. در این مطلب برخی از موارد کلی که باید برای حصول اطمینان از عملکرد دلخواه زیرساخت هوش تجاری شما لحاظ شوند، مطرح‌شده‌اند:

  • نیازهای کلیدی را بشناسید

یک زیرساخت هوش تجاری، بایستی پاسخگوی نیاز شما باشد. تهیه بهترین محصول بازار، اگر قادر به برطرف نمودن نیازهای شما نباشد، به کابوس شرکت تبدیل خواهد شد. بنابراین در اولین گام باید مشخص کنید دقیقاً می‌خواهید چه کاری انجام دهید و روش انجام این کار چیست. تا بر اساس نیاز خود، منطبق‌ترین محصول را انتخاب کنید. فراموش نکنید که زمان شناسایی شاخص‌های کلیدی عملکرد، همان ابتدای کار است.

  • از مشارکت کاربران استفاده نمایید

اگر چه، مدیریت ارشد معمولاً در تعیین اهداف تبحر دارد، اما از طرفی دیگر، اغلب کارمندانی که از دستورات پیروی می‌کنند، راه انجام درست کار را می‌دانند. ارزش اطلاعات افرادی را که با زیرساخت هوش تجاری تعامل برقرار می‌کنند، نباید دست کم بگیرید. همچنین نظرخواهی از آن‌ها باعث می‌شود کم‌تر احساس کنند که زیرساخت هوش تجاری بر آن‌ها تحمیل شده است. علاوه بر این، اگر احساس کنند در چگونگی کارکرد این زیرساخت دخالت داشته‌اند، به احتمال بیش‌تری از آن استفاده خواهند کرد و به ترویج آن خواهند پرداخت.

  • تناسب با فرایندهای جاری

تا جای ممکن از تغییر چیزی که کار می‌کند، اجتناب کنید. ایجاد تعداد زیادی زیرساخت هوش تجاری، دوباره‌کاری است و باعث می‌شود کارمندان مجبور شوند، فرآیندی را دوباره بیاموزند که قبلاً هم خوب کار می‌کرده است

  • طراحی داشبورد

طراحی داشبورد کسب‌وکار از لحاظ مختلف برای شما حائز اهمیت است. به عنوان مثال، شما می‌خواهید داشبوردتان زیبا و ساده به نظر بیاید؛ اما این عملکرد داشبورد است که ارزش واقعی زیرساخت را تعیین می‌کند نه ظاهر آن. همواره به عملکرد بیش‌تر از ظاهر اولویت دهید.

  • پیاده سازی را طولانی نکنید

در برخی از سازمان‌ها ممکن است به نظر آید که پیاده‌سازی زیرساخت هوش تجاری آن‌ها فرایندی همواره در حال جریان است. پیاده‌سازی نباید آن‌قدر طول بکشد که زیرساخت قبل از اجرا، منسوخ شده باشد. با توجه به تغییرات سریع در کسب‌وکار امروزه، شما نباید در فرآیند پیاده‌سازی گیر بیافتید. یک ضرب‌الاجل برای تکمیل زیرساخت معین کرده و مطابق با آن پیش بروید. از آنجایی که زیرساخت هوش تجاری منافع آشکار بسیاری دارد، محبوبیت آن‌ها چندان تعجب‌برانگیز نیست. لیکن همواره نیازهای کلیدی خود را در اولویت قرار دهید، از افرادی که قرار است از این زیرساخت استفاده کنند بازخور بگیرید، دوباره‌کاری نکنید و راه‌اندازی سیستم را به درازا نکشانید. اگر بتوانید به شکلی موفقیت‌آمیز از این اشتباهات اجتناب کنید، در‌می‌یابید که زیرساخت هوش تجاری شما باعث شده سازمانتان بهتر و سودآورتر از قبل عمل کند.

اگر برای پشتیبانی از  برخی از کارکردهای جاری در سازمان خود، سیستم نرم‌افزاری خاصی مستقر نشده است و کلیه فعالیت‌های مربوطه به شکلی غیر مکانیزه در حال انجام است، سیستم مدیریت فرایند کسب‌وکار رایورز را خریداری نمایید. با یکارگیری این ابزار به عنوان یک BPMS ایرانی به همراه تجربیات ارزنده این شرکت در‌ کسب‌وکارهای گوناگون، فرایندهای خود را مکانیزه نمایید تا پس از آن با جمع‌آوری داده‌های سازمان و معرفیشان به ابزارهای هوش تجاری، اقدامات دقیق‌تری در راستای بهبود کسب‌وکارتان شناسایی نمایید.