سوالات متداول

نقش BPMS در افزایش کارایی و اثربخشی سازمانی چیست؟

اگر سازمان‌ها را همکاري جمعي انسان‌ها جهت رسيدن به هدف خاصي تعريف کنيم، آن‌گاه مي‌توان فرآيندها را روش دستيابي به آن هدف‌(ها) تعريف کرد و با توجه به اهمیت بسیار آن‌ها و گستره فرآيندهاي ممکن براي رسيدن به يک هدف مشخص، اين فرآيندها به تعريف، تشريح، کنترل و مديريت نياز پيدا مي‌کنند. از سوي ديگر محيط کسب‌وکارهای امروز، با شتاب بسيار زياد تغييرات روبه‌رو است و در چنين محيطي روش‌هاي مناسب جهت تحقق اهداف نيز دائماً در حال تغيير مي‌باشند. مجموعه عوامل فوق نظارت مستمر، طراحي، اجراي تغييرات و بهبود مستمر فرآيندها برمبناي استراتژي سازمان را به امری حیاتی تبدیل کرده‌اند.

راهكار RayBPMS شامل زيرساخت جامعی جهت تحلیل، طراحی، اجرا، یکپارچه‌سازی و کنترل فرآیندهای مبتنی بر فرد و مبتنی بر سیستم در يك سازمان است. اين راهكار با مدل‌سازی، خودكارسازي، مدیریت و بهینه‌سازی فرآیندهای کاری و هم‌چنين برقراري ارتباط با ساير سيستم‌هاي فعال در سازمان، امكان دستيابي به حداکثر کارایی و اثربخشی سازماني را فراهم مي‌سازد.

Bpm یک متدولوژی است یا یک تکنولوژی؟

هر دو.

در واقع bpm ریشه در دو علم مدیریت و فناوری اطلاعات دارد. BPMS یک تکنولوژی است که باید قابلیت پشتیبانی از مفاهیم مدیریت فرایندهای کسب و کار را دارا باشد. مدیریت فرایندهای کسب و کار عبارت است از مدل‌سازی، اجرا، پایش و بهبود فرایندهای کسب و کار. ابزارهای BPMS با مجموعه ماژول‌های خود قادر هستند، کیفیت انجام هر یک از مراحل ذکر شده را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و اطلاعات دقیق و مناسبی از هر مرحله برای انجام مراحل بعدی در اختیار قرار دهند.

در واقع، زمانی که صحبت از طراحی و مدلسازی، اجرا و بهبود فرایندهای کسب و کار است، BPM یک متدولوژی است. در عوض، زمانی که به عنوان یک ابزار برای پشتیبانی از این متدولوژی به کار می‌رود، یک تکنولوژی است.

با استفاده از متدولوژی bpm مشخص می‌گردد که فرایندهای سازمان، در حال حاضر چگونه انجام می‌شوند. آیا فرایندهای فعلی با حداقل زمان و هزینه و با بالاترین کیفیت در حال انجام هستند. در غیر این صورت، چگونه می‌توان فرایندهای سازمان را بهبود داد. از طرف دیگر با استفاده از تکنولوژی bpm (که ابزارهای bpms آن را پشتیبانی می‌کنند)، می‌توان مدیریت فرایندها را تسهیل داد.

مسئول پیاده سازی bpm در سازمان، کارشناس کسب و کار است یا واحد IT ؟

هردو.

کارشناسان کسب‌وکار به همراه کارشناسان سیستم‌ها و روش‌ها ابتدا مدل، دامنه، فرم‌ها، قوانین و دستورالعمل‌های مرتبط با کسب‌وکار را مشخص و یک مدل BPMN به همراه مستند شناسنامه فرایند تهیه می‌نمایند. هم‌چنین مدیران قادر خواهند بود، شاخص‌های کلیدی را تعریف نمایند و اهداف کمی را برای هر یک از آن ها مشخص نمایند.

 این مستندات در اختیار کارشناسان IT قرار گرفته تا بر مبنای آن و  با استفاده  از ابزار RayBPMS، نرم افزارهای مورد نیاز سازمان را با سرعت تولید و تغییرات را به راحتی در آن‌ها اعمال نمایند. ماژول‌های تعبیه شده در ابزار RayBPMS شامل امکاناتی است که کارشناس IT با حداقل دانش نرم‌افزاری قادر به  توسعه سیستم‌ها و سامانه‌های نرم‌افزاری مبتنی بر فرایند خواهد بود.

نقش bpms در توسعه سیستم های اطلاعاتی اختصاصی چیست؟

استفاده از روش‌های سنتی در تولید سیستم‌های اطلاعاتی اختصاصی (که کاملا منطبق بر نیازهای سازمان باشد) بسیار پرهزینه و زمان‌بر است و ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد و نهایتا نیز به نتیجه اثربخشی منجر نگردد. تغییرات در سیستم نیز به راحتی امکان‌پذیر نخواهد بود. به علاوه برای تولید و توسعه این سیستم‌ها نیازمند به برنامه‌‌نویسان خبره می‌باشد که پس از تولید سیستم نیز، جهت نگهداری و توسعه سیستم بایستی در تیم پروژه باقی بمانند.

ابزار BPMS، به واسطه مجموعه کامل ماژول‌های خود، فرایند تولید سیستم‌های اطلاعاتی را از ابتدا تا تولید و توسعه سیستم پشتیبانی می‌کند. این ابزار، تولید و توسعه سیستم‌های اطلاعاتی را با حداقل دانش نرم افزاری، حداقل برنامه‌نویسی و در حداقل زمان امکان‌پذیر می‌کند. به این ترتیب، سازمان بدون صرف هزینه‌های گزاف، قادر خواهد بود، سیستم‌های اطلاعاتی منطبق با نیاز خود را در اختیار داشته باشد. با استفاده از گزارشات پشتیبان‌تصمیم‌گیر، فرایندهای خود را بهبود دهد و در کم‌ترین زمان ممکن، این تغییرات را در سیستم‌های اطلاعاتی اعمال نماید.

تفاوت bpms و wfms چیست؟

سیستم مدیریت گردش کار، یکی از ماژول‌های سیستم مدیریت فرایندهای کسب و کار است. به عبارت دیگر، نمی‌توان از یک WFMS انتظار داشت که :

  • بین سیستم‌های جزیره‌ای موجود در سازمان، ارتباط برقرار نماید.
  • اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها را در فرایندها مکانیزه کند.
  • فرایندهای پیچیده را پشتیبانی نماید.
  • ابزاری جهت کنترل و پایش فرایند در اختیار مدیر فرایند قرار دهد.
  • بهبود مستمر فرایندها را پشتیبانی نماید.

در حالی که، با استفاده از bpms علاوه بر الکترونیک نمودن گردش کار، می‌توان تمامی موارد فوق را نیز انجام داد.

اطلاعات بیشتر در خصوص RayBPMS را چگونه می توان کسب نمود؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوصRayBPMS، می‌توانید با واحد فروش شرکت تماس حاصل نمایید و یا با تکمیل فرم درخواست دمو، در اولین فرصت همکاران ما برای هماهنگی با شما تماس خواهند گرفت .

نحوه تهیه گزارشات تحلیلی و پشتیبان تصمیم گیر چگونه است؟

برای این منظور شرکت رایورز مجموعه ابزارهایی را در اختیار قرار می دهد که با استفاده از آن‌ها امکان گزارش‌گیری از اطلاعات فرایندی و سایر اطلاعات به راحتی فراهم می‌شود. به علاوه برخی گزارشات از پیش ساخته بر مبنای اطلاعات زیر ساختی جهت پایش فعالیت‌ها (BAM) طراحی شده است که با نصب سیستم نیز این گزارش‌ها در دسترس خواهد بود.

  • ابزار گزارش ساز رایورز
  • ابزار بین المللی Stimulsoft
  • کنترل‌های داشبوردی
  • BAM
نحوه توسعه ابزار RayBPMs چگونه است؟

کلیه ماژول‌های ابزار RayBPMS توسط شرکت مهندسی نرم افزار رایورز تولید شده است.

شرکت رایورز با نیم قرن سابقه مفید در صنعت نرم‌افزار کشور کلیه ماژول‌های ابزار RayBPMS را به پشتوانه متخصصان مربوطه و به کارگیری تکنولوژی‌های روز و مطرح، تولید نموده است.

از این رو، نیازهای اعلام شده از سمت مشتریان در صورتی که با منطق bpms مغایرت نداشته باشد، به راحتی قابل بررسی، امکان‌سنجی و انجام است. به عبارت دیگر، اضافه شدن قابلیت‌هایی به ابزار که پاسخگوی نیازهای مطرح شده مشتریان باشد، با توجه به بومی بودن ابزار RayBPMS امکان‌پذیر است. تغییرات در قالب نگارش‌هایی که هر چند ماه یکبار انتشار می‌یابد، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

نحوه ارتباط RayBPMS با سیستم‌های بیرونی چگونه است؟

یکی از اهداف اصلی راه‌اندازی BPMS یکپارچگی فرایندها با سیستم‌های موجود سازمان است و به این ترتیب، بدیهی است، توسعه زیر ساخت BPMS بر مبنای معماری سرویس‌گرا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ابزار RayBPMS این امکان را فراهم می‌نماید تا از طریق سرویس‌های REST ارتباط امن و دو طرفه فی‌مابین این ابزار و سایر نرم‌افزارها برقرار گردد. به عبارت دیگر علاوه بر اینکه RayBPMS امکان فراخوانی سرویس سیستم‌های بیرونی برای واکشی، ایجاد، حذف و ویرایش اطلاعات یک سند را دارد، امکان فراخوانی سرویس‌های RayBPMS برای آغاز یک فرایند، تغییر مرحله یک فرایند، تغییر اطلاعات و غیره نیز توسط سیستم‌های دیگر وجود دارد.