چهار اشتباهی که باید از آن ها در انتخاب پلتفرم برنامه اجتناب نمود

 اسکار وایلد نقل می کند: «تجربه نامی است که هر فرد برای اشتباهاتش انتخاب می کند». 

امروزه با سرعت بالای نوآوری در فناوری، بسیار عجیب خواهد بود اگر شما تجربه کافی برای ساخت برنامه‌های مدرن مورد علاقه خود را نداشته باشید. ساخت برنامه‌ها با شالوده محکم، بدون هیچ تجربه و بدون اشتباه، بسیار آسان خواهد بود، اگر تنها این دید را داشته باشید که تجاربی که در ادامه برشمرده می شوند، اشتباهاتی هستند که در زمان انتخاب پلتفرم برنامه کاربردی بایستی از آن ها اجتناب کنید.

اشتباه ۱: فرض را بر این قراردادن که تمامی پلتفرم‌ها یکسان هستند

اولین مرحله این است که شما تصمیم می گیرید که به یک برنامه نیاز دارید و  سپس پیرامون مواردی نظیر اینکه چه چیزی در دسترس است و چه قابلیت‌هایی مورد نیاز می باشد، تصمیم گیری می کنید و  همچنین به مواردی نظیر آسانی ساخت، استقرار برنامه، بازاریابی برنامه، هزینه‌های مالکیت، یادگیری کاربران، خدمات و حتی سازگاری آن با سازمان خود نیز بایستی بپردازید.

لازم به ذکر است که امنیت نباید فراموش شود! به عبارت بهتر بایستی به این سوال ها پاسخ داده شود:  آیا پلتفرم مورد نظر گواهی نامه‌ هایی برای اطمینان از برقراری امنیت دارد؟ در مورد ممیزی های امنیتی Third-Party چطور؟ 

 

اشتباه ۲: فرض را بر این قراردادن که هر برنامه ساخته شده ای در همه جا کار می کند

انتخاب یک پلتفرم مناسب، در واقع تصمیم گیری در انتخاب 2 نوع از کاربران است: اول، کاربرانی که برنامه ها را می سازند و دوم، کاربرانی که از برنامه ها استفاده می کنند. پس از این امر، آنچه در انتخاب یک پلتفرم مهم است، توانایی کارکردن از هر مکانی خواهد بود.

در زمان ارزیابی گزینه‌ها درباره رابط های دسترسی برنامه، بایستی در مورد موارد زیر تصمیم بگیرید:

 • آیا در هر مرورگر وبی کار خواهد کرد؟
 • آیا کاربران می توانند از طریق تلفن های هوشمند و یا تبلت هایشان با آن کار کنند؟
 • آیا نگهداری و بروزآوری آن راحت است؟
 • آیا بصورت آفلاین کار خواهد کرد؟
 • آیا می توان آن را با دیگر برنامه های وب یکپارچه نمود؟

همچنین تلاش‌های برنامه سازان را نیز در نظر بگیرید:

 • آیا باید برنامه های متفاوت برای هر  رابط دسترسی پیاده سازی کنند؟
 • چه اتفاقی خواهد افتاد اگر لازم باشد برنامه های خود را بروز آوری کنید؟ 
 • و آیا باید تغییرات منحصربفرد برای برنامه هر رابط انجام دهید؟

 

اشتباه ۳: فرض را بر این قراردادن که قابل حمل بودن برنامه آسان است

فرض کنید شما یک پلتفرم ابری (Cloud) انتخاب کرده اید که به نظر تمام آن چیزی است که بدان نیاز دارید. سپس شروع به ساخت برنامه ها می‌کنید و متوجه می شود در بعضی موارد، سیاست های شرکت به شما دستور می دهد که اطلاعات شرکت باید در پشت فایروال بمانند، چه می کنید؟
اگر قابل حمل بودن برای شما بسیار مهم است، پلتفرم شما باید اجازه دهد که به راحتی برنامه ها و تمامی اطلاعات مربوطه از Cloud به شرکت شما منتقل شود.

 

اشتباه ۴: نادیده گرفتن بازیابی از حادثه(disaster recovery)، مقیاس پذیری و مهاجرت های خودکار

اگر نیازهای سازمان به شما امر می کند که از خدمات ابری، برنامه قرار گرفته در سازمان و یا حتی پلتفرم ترکیبی استفاده کنید، مطمئن باشید که از هر فاجعه ای به سرعت بتوانید رهایی یابید. یک موافقتنامه مناسب سطح خدمات و استراتژی‌های بازیابی را در نظر بگیرید.

به خاطر داشته باشید، همان طور که برنامه شما بزرگتر می شود زیرساخت آن نیز باید بزرگتر شود پس مطمئن شوید، فراهم آورنده شما از معماری ارتجاعی (elastic) پشتیبانی می کند و مهاجرت های پلتفرم بصورت خودکار و بدون قطعی و یا با حداقل قطعی در سرویس های شما انجام می گردد.


وقتی پلتفرم مناسب را انتخاب می کنید، اجتناب از اشتباه ها بسیار مهم است. طبق تجربیات نویسنده می توان گفت که برنامه ریزی برای شکست بسیار مهم است اما برنامه ریزی برای موفقیت بسیار مهم و بحرانی‌تر است.


نویسنده: Jorge Sanchez

منبع: Four Mistakes To Avoid When Choosing An App Platform

ترجمه: علی بهرامی نژاد


 

درباره رایورز

شرکت مهندسی نرم‌افزار رایورز در اوایل سال 1368 توسط جمعی‌از فعالین حرفه نرم‌افزار تأسیس گردید...

بیشتر بدانید

ارتباط با ما

 • تهران، خيابان ولی عصر، نرسيده به توانير، خيابان احتشام، شماره 5
 • 89326000

 • BPMS@rayvarz.com

خبرنامه پایگاه دانش BPM