چرا هوش تجاری مهم است؟

شعار «هوش تجاری  (Business Intelligence) «چندین سال است که توسط بسیاری از وبلاگ‌نویسان و شرکت‌های بزرگ به کار رفته و مزایای آن نیز ستوده شده‌است. در حالی که بسیاری از مدیران و مالکان کسب‌و‌کارهای کوچک (Small Businesses) در قبال آن سکوت اختیار نموده‌اند؛ چرا که اطلاعات چندانی در مورد مفهوم هوش تجاری و کاربردهای آن ندارند. در حقیقت، هوش تجاری بخش جدایی ناپذیر هر سازمانی است.

هوش تجاری را تحت عنوان «توانمندی سازمان جهت تبدیل فرآیندها به داده هایی که بتوان آنها را تحلیل و سپس به آگاهی تبدیل نمود»، تعریف می کنند تا در زمانی مناسب و با راهکاری درست، در اختیار ذی‌نفعان مربوطه قرار گیرد. نکات مثبت بسیاری در مورد راهکارهای هوش تجاری و لزوم استفاده شرکتها از آنها وجود دارد که به پنج مورد از آنها در ادامه اشاره گردیده است:

 افزایش بهره‌وری: در شیوه‌های سنتی جمع آوری داده‌ها، کاربر ابتدا داده‌ها را جمع آوری و سپس تحلیل و در نهایت گزارش مربوط بدان را تهیه می‌کرد که این امر به شدت وقت‌گیر بود؛ به ویژه برای کسب‌و‌کارهای کوچکی که ممکن بود چنین کاربری را در اختیار نداشته باشند. با بکارگیری برنامه هوش تجاری، می‌توانید در هر لحظه (با یک کلیک ساده)، داده‌ها را جمع‌آوری و گزارشات مربوطه را تولید نمایید؛ که در‌نتیجه، زمان و منابع سازمانی آزاد شده و کارمندان می‌توانند کارهای خود را به نحو مؤثرتری به انجام رسانند.

 دسترسی به اطلاعات مناسب: با توجه به افزایش داده‌های در دسترس شرکت‌ها، چنانچه بخواهید جلوتر از رقبایتان باشید، دیگر جدول‌بندی و ارزیابی دستی داده‌ها، عملی نیست. با راه اندازی نرم افزار هوش تجاری، داده‌های مرتبط در هر زمانی در‌دسترس بوده و می‌توان آنها را تجمیع و پایش نمود.

تصمیم‌گیری ماهرانه: علت شکست بسیاری از پروژه‌های تجاری، اتخاذ تصمیمات بحرانی بدون دسترسی به اطلاعات مناسب و هدفمند است. فرآیندهای هوش تجاری کمک می کنند تا فعالیت‌های گذشته و حال (تقریباً تمامی امور) را مشاهده نمایید و زمینه ای مستحکم را برای بنا کردن پیش‌بینی های آینده در اختیار داشته‌باشید. در اصل، هوش تجاری به کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری را (بر پایه اطلاعات مناسب) اتخاذ نمایند.

نتایج نزدیکتر به اهداف مقرر: چند‌ بار پیش‌آمده که برای پروژه یا کاری دیگر، چندین هدف به ظاهر معقول را مقرر نموده اید، اما در نهایت نتیجه‌ای به شدت متفاوت دریافت نموده اید؟ با هوش تجاری، می توانید اطلاعات را پیگیری نموده و به‌موقع در‌اختیار کسانی که بدان نیاز دارند، قرار دهید. هوش تجاری کمک می کند تا در راستای دستیابی به اهدافتان قرار گیرید.

 بازدهی سرمایه: هوش تجاری می‌تواند از طریق آگاهی استراتژیک، گزارش‌دهی سریعتر، کاهش هزینه‌های عملیاتی و نیز مخارج کلی، دسترسی به‌داده‌ها و در نهایت اطلاعات با کیفیت‌تر، تأثیر مثبتی را بر روی بازدهی سرمایه شرکت (ROI) بگذارد.


نویسنده : TechAdvisory

منبع : TechAdvisory

ویرایش شده توسط : سمیرا علیزاده 


 

درباره رایورز

شرکت مهندسی نرم‌افزار رایورز در اوایل سال 1368 توسط جمعی‌از فعالین حرفه نرم‌افزار تأسیس گردید...

بیشتر بدانید

ارتباط با ما

  • تهران، خيابان ولی عصر، نرسيده به توانير، خيابان احتشام، شماره 5
  • 89326000

  • BPMS@rayvarz.com

خبرنامه پایگاه دانش BPM