چرا نرم افزارهای تجزیه و تحلیل دنیا را در بر گرفته اند؟

تقریبا چهار سال از زمانی که مارک اندرسن کارآفرین و سرمایه گذار مدعی شد، نرم افزار تمام دنیا را در بر گرفته است، سپری شده است و نشانه های این پدیده همه جا نمایان است. شرکت ها، صنایع از خدمات مالی گرفته تا کشاورزی و تبلیغات همگی تغیرات گسترده ای را تجربه می کنند.

امروزه، ابزارهای تحلیل با کاربرد آسان به صورت روزافزونی رواج پیدا می کنند و توانایی های هوش تجاری غیر قابل تصوری را در اختیار کاربران رو به رشد قرار می دهند.

برد پیترز، موسس و ریس هیات مدیره Birst، ارائه کننده خدمات ابری هوش تجاری و تجزیه و تحلیل در این زمینه می گوید:"در گذشته تحلیل ها توسط عده ی اندکی از افراد جهت تصمیم گیری های هوشمندانه تر به کار می رفت."

امروزه سازمان ها متوجه فرصت ارائه داده های بیش تر به خط مقدم جهت فراهم آوردن امکان تحلیل به تمام کاربران شده اند. پیترز می گوید: "این نیرویی است که باعث عدم تمرکز می شود و می تواند به تصمیمات هوشمندانه تر، سریع تر و موثرتری بیانجامد." 

از نظر کیرک بورن دانشمند داده کاوی و پروفسور دانشگاه George Mason، عامل دیگری که در این روند سهیم است، کمبود دانشمندان ماهر داده کاوی می باشد.

درکل به نظر می آید که ابزارهای تحلیل داده به طور روزافزونی در هر جا که نرم افزارهای سازمانی وجود دارند، سربرمی آورند. فقط باید دید که آیا این واقعه مثبت است؟

فرانکویس آنستات، معاون مدیریت محصول Tableau در این زمینه می گوید:" با قرار دادن داده در دست کسانی که آن ها را بهتر می شناسند، IT می تواند روی مدیریت داده، امنیت، زیرساخت، اکتساب داده، نگهداری داده و  پشتیبانی تمرکز کند تا به کارهایی مثل گزارش دهی یا نوشتن کوئری بپردازد. بهترین بصیرت توسط داشبوردهای کاربری به دست می آید که روی زیرساخت تحت مدیریت  IT کار می کنند."

از سوی دیگر، بسیاری از این ابزارها مجهز به قابلیت های تحلیلی بسیار توانمندی می باشند و معلوم نیست که آن ها توسط کارکنانی که درباره جزئیات تحلیل های در دست انجام آموزش ندیدهاند استفاده خواهند شد یا خیر. 

بورن می گوید: "من قطعا نگرانم که ابزار مناسب در دست افراد نامناسب ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود. در بهترین حالت، این منتج به نتایجی می شود که قابل درک، قابل تفسیر و معنادار نیستند؛ در بدترین حالت، این امر به نتایج کاملا نادرستی منجر می گردد". وی خاطر نشان می کند که برای نمونه عدم اطلاع از اینکه روش های تحلیلی مشخص نیاز به انواع خاصی از داده ها یا تبدیلات داده دارند، نتایج بی فایده و هدر رفتن تلاش ها را به دنبال خواهد داشت. 

پیترز از شرکت Birst بر اهمیت آموزش کاربر و حاکمیت شرکتی به منظور کسب اطمینان از استفاده درست از ابزارها تاکید می کند.

این احتمال نیز وجود دارد که ریسک استفاده نادرست، بیشتر از ریسک مرتبط با ابزارهای هوش تجاری نباشد. ایجینستات از شرکت Tableau می گوید: "همیشه امکان دارد که یک فرد تصمیمی را بر مبنای داده های بد یا یک فرض بد اتخاذ نماید." 

بورن می گوید: "همچنین، بعید است که تحلیلگران دگراندیش در موقعیت هایی که در آن ها کاربر نهایی به درستی آموزش ندیده و در زمینه بهترین روش ممکن  فاقد تجربه است به موفقیت برسند. به نظر من یک فرد فاقد تحصیلات رسمی در زمینه تجزیه و تحلیل ولی دارای سواد داده ای، حساب، کنجکاوی و مهارت های خوب حل مساله، کفایت خواهد کرد ولی تنها بعد از آموزش های ویژه".

گسترش علوم تحلیلی می تواند به مرور زمان بیشتر شود. APIهای تجزیه و تحلیل و جعبه ابزارهای دگراندیشانه، به طور خاص، به کارآفرینان اینترنت اشیاء، استارتاپ ها و مبتکران و همچنین به متصدیان بزرگی که، به گفته بورن، "ارزش را در راهکارهای سازمانی در مقایسه با راهکارهای گران قیمت، درون سازمانی، سفارشی سازی شده و راهکارهای که به شدت نیازمند R&D هستند می بینند"، به طرز چشمگیری فروخته خواهند شد.

وی پیش بینی نمود که در واقع، واحدهای تجاری به تدریج شروع به خودکارسازی قابلیت های تحلیلی سطح بالای هر چه بیشتری خواهند کرد، و مداخله انسانی در آنها به تدریج کاهش خواهد یافت.

گرگوری پیاتسکی-شاپیرو، رییس و سردبیر سایت KDnuggets.com که بر علوم تحلیلی متمرکز است، نیز دیدگاه مشابهی دارد. وی می گوید که علوم تحلیلی خودکارسازی و تعبیه شده به طرز فزاینده ای فراگیر خواهد شد و در نهایت منتهی به استفاده بیشتری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می شود. به عنوان بخشی از این کاهش تدریجی مداخله انسانی، برخی از حرفه ها به طور خاص ممکن است در معرض ریسک باشند، از جمله وکلا، حسابداران، بازاریابان و مشاوران مالی. 

خبرنگاران نیز در لیست پیاتتسکی-شاپیرو بودند، هرچند که وی یک قوت قلب موقتی در این باره داد. وی گفت: "کامپیوترها می توانند از داده ها برای تولید مطالب استفاده نمایند. این را می پسندید؟ هنوز نه." 


نویسنده: Katherine Noyes  

منبع: Why analytics is eating the world

ترجمه: مهتاب صالحی - سوزان هاتفی


 

درباره رایورز

شرکت مهندسی نرم‌افزار رایورز در اوایل سال 1368 توسط جمعی‌از فعالین حرفه نرم‌افزار تأسیس گردید...

بیشتر بدانید

ارتباط با ما

  • تهران، خيابان ولی عصر، نرسيده به توانير، خيابان احتشام، شماره 5
  • 89326000

  • BPMS@rayvarz.com

خبرنامه پایگاه دانش BPM