سیستم های هوشمند مدیریت تصمیم گیری

تمامی سیستم هایی که شرکت کنندگان فعالی در تصمیم سازی کسب و کار هستند، به چند درجه تقسیم می شوند. به واقع منطق موجود در سیستم های کسب و کار، سطح مشخصی از "هوشمندی" را ناشی می شود و سپس منطق تصمیم گیری استفاده شده، توسط کاربران تقویت می شود - که به عملیات کسب و کار هوشمند منجر می گردد. بنابراین اگر ما می خواهیم کل عملیات کسب و کار را هوشمندتر کنیم، بایستی روی تصمیم سازی در سراسر سیستم و کاربرانشان تمرکز کنیم. مدیریت تصمیم در کسب و کار به صراحت به دنبال مشخص نمودن و بهبود دادن تصمیمات عملیاتی است و به منظور خودکارسازی آن ها، در سطح وسیعی از تکنولوژی های پیشرفته مدیریت تصمیم، مانند مدیریت قوانین تجارت، آنالیز و بهینه سازی پیشرفته، استفاده شده است.

همان گونه که ما در طول سال ها به دنبال خودکار نمودن عملیات کسب و کار بوده ایم، با منطق تصمیم گیری غیرقابل مدیریت و برنامه ریزی نشده ای، آن ها را تبدیل به سیستم های تجاری کردیم و در عین حال مانع پیشرفت آن ها شدیم. به علاوه مورد بدتر این بود که تصمیمات به صورت رسمی درون سیستم مدل سازی و پیاده سازی نشده بودند و بعضی تصمیم سازی های بحرانی اما عادی، به کاربران کسب و کار سپرده می شدند. بنابراین تلاش ها برای خودکار سازی ناقص انجام می گرفت و دو اتفاق رایج می افتاد:

۱- منطق تصمیم گیری توسط اپراتورهای ماهر در سیستم های تجاری در داخل کد گنجانده می شد.

۲- یا سیستم های کسب و کار را به منظور دریافت تصمیمات کسانی که می توانستند این نوع از تصمیمات را اتخاذ کنند، متوقف می نمودند.

در مورد اول، این سیستم ها نمی توانستند همانطور که شرایط کسب و کار تغییر می کند به سرعت تغییر کنند و در مورد دوم، این سیستم ها نمی توانستند به تنهایی اجرا شوند.

از این رو مهم است که با مدیریت تصمیم گیری ضمنی مقابله کنیم و تمامی تصمیمات ضمنی در عملیات کسب و کار را استخراج، مدلسازی و تحلیل کنیم. هنگامی که تصمیم ها قابل مشاهده هستند، می توانند بهبود یافته و خودکار شوند؛ اما نباید فراموش گردد که تمامی تصمیم ها کاندید خودکار سازی نیستند اما همه ی آنها کاندیدای بهبود هستند. 

 

فرآیندهای هوشمند - سیستم های تراکنشی

اکثر سیستم های تجاری به سمت خودکار سازی (اتوماتیک سازی) فرآیندهای تجاری پیش می روند. منطق تصمیم گیری برای اتخاذ یک یا چند تصمیم اساسی عملیاتی بر طبق شرایطی مشخص لازم است – نظیر اعتبار سنجی، محاسبات یا مسیریابی -. در سیستم کسب و کار ساده تر، منطق برنامه نویسی طوری نوشته شده بود که این تصمیم ها را خودکار کند و این برای مدتی مناسب بود. همان طور که مرزهای خودکار سازی بزرگ تر و بزرگ تر شدند، منطق تصمیم در فرآیند های تجاری خودکار نیز به تدریج پیچیده تر شدند. اکنون هر زمان که محیط کسب و کار تغییر می کند لازم است تا منطق تصمیم گیری کسب و کار نیز تغییر نماید و تلاش برای تغییر سیستم کسب و کار اغلب غیر عملی است.

مدیریت فرآیند کسب و کار رویکردی است که اجازه می دهد تا سطحی از شفافیت در سیستم های تراکنشی وارد گردد. در واقع هدف این است که اجازه دهد، همان طور که محیط کسب و کار تغییر می کند، تغییرات سریعی بر روی فرآیند های خودکار شده نیز اعمال شود و این امر با قرار دادن "منطق تصمیم" قابل تنظیم در پوسته ی فرآیند خودکار محقق می گردد. این کار موردی مانند چابکی را برای یک فرآیند مشخص و در سطحی جزیی را منجر می شود، اما از آنجایی که مدل تصمیم گیری سطح بالا برای گره زدن همه تصمیم ها به یکدیگر وجود ندارد، چابکی نمی تواند در شرایط کسب و کار بزرگ دیده شود.

در حالت ایده آل، یک مدل تصمیم گیری سلسله مراتبی باید به صورت موازی با تکنیک های مدل سازی معمول ساخته شده باشد. توجه داشته باشید که تمامی تصمیم های تجاری که درون فرآیندها جاسازی شده اند به صورت صریح استخراج شده و در مدل تصمیم گیری قرار می گیرند. در واقع نه تنها این رویکرد یک تمرکز دقیق روی تصمیم ها را فعال می کند، بلکه اجازه پیاده سازی دسته ای از تکنولوژی های خاص را برای مدیریت تصمیم گیری کسب و کار و مدیریت فرآیندهای کسب و کار فراهم می نماید.

 

داشبوردهای هوشمند - سیستم های هوش تجاری

اطلاعات هوشمند موجود در گزارشات و داشبوردهای کسب و کار به عنوان "سیستم های پشتیبان تصمیم گیری" شناخته می شوند. علت این موضوع در پشتیبانی آن ها از تصمیمات اتخاذ شده توسط کاربران کسب و کار است. نکته قابل توجه این است که طراحی و الزامات این سیستم ها به صورت صریح در نظر گرفته نمی شود. پیاده سازی در این سیستم ها به شدت بر روی الزامات رابط های کاربری تمرکز دارد و به همین دلیل روی مدل های تصمیمات فردی یا تصمیمات ضمنی یک تیم تمرکز انجام می گیرد. جای تعجب نیست که اکثر پروژه ها و تیم های نگهداری به طور مداوم در حال تعقیب مجموعه ی بعدی از الزامات از مجموعه ی بعدی از کاربران در یک بازی بی پایان هستند.

داشبورد و نمایش ظاهری عناصر کلیدی برای تصمیم گیری انسانی هستند و نیاز است پیاده سازی آن ها براساس مدل های تصمیم گیری باشند.  اکثر تصمیمات تاکتیکی و عملیاتی می توانند استاندارد شوند و به تنظیمات فردی بستگی ندارند. در واقع یکی از اهداف اصلی اکثر سازمان ها این است که بتوانند تصمیمات با ثبات و با معیار های استراتژیک بگیرند – این تصمیمات برای حکومت، مدیریت ریسک و رعایت مقررات صادر می شوند.

مدل تصمیم گیری صریح به همه ی کاربران کسب و کار و تیم های عملکرد اجازه می دهد تا اساسی برای بحث و ساختن توافق نامه داشته باشند، این اساس بر چگونگی تصمیم سازی و اینکه چگونه همه سطوح تصمیم گیری می توانند به شاخص های کلیدی عملکرد و عملیات های تجاری گره بخورند دلالت دارد.

 

پرتال های هوشمند - سیستم های تجربه کاربری

پرتال ها (مانند سیستم های خویش سرویس) سیستم های گردش کسب و کار به حساب می آیند. آن ها برای تعامل کاربران با سیستم ها و همچنین سایر کاربران در نظر گرفته شده اند. این امر بدین سبب است که اکثر سیستم ها برای "پردازش منقطع" راه اندازی شده اند که در آن سیستم ها در فرآیند های خودکار به سرعت تغییر می کنند و سپس برای ورودی کاربر متوقف می شوند – که در اکثر اوقات یک تصمیم است.

توجه داشته باشید که نیاز است یک پرتال طوری طراحی شود که کاربران بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند،  و از آن مهم تر این است که این تصمیم ها بهتر درک شوند. در واقع بایستی سوالات زیر مدنظر قرار داده شوند:

  • اهداف یک کاربر که تصمیم باید از آن ها پشتیبانی نماید، چه چیزهایی هستند؟
  • اطلاعات مورد نیاز چه هستند؟
  • تخصص یا بینش مورد نیاز چیست؟

مدل تصمیم گیری کامل، چگونگی خودکار شدن تصمیم گیری را در سیستم های مربوط به تصمیم های مورد نیاز کاربر نشان می دهد. 

 

تصمیم گیری در اولویت اول

هوشمندتر شدن به عنوان یک سازمان، یک نیاز حیاتی برای سود رقابتی است. این "هوشمندی" در زندگی، در سیستم ها، در فرآیندها، در داده ها و در فرهنگ ما وجود دارد – که همه ی آنها تصمیمات و عملیات کسب و کار را  پیش می برد. بنابراین به منظور هوشمندتر شدن، ما نیاز داریم که تصمیم گیری را در اولویت اول قرار دهیم.


نویسنده:  Gagan Saxena

منبع: Smarter Systems: Applying Decision Management

ترجمه: سعید خرسند


 

درباره رایورز

شرکت مهندسی نرم‌افزار رایورز در اوایل سال 1368 توسط جمعی‌از فعالین حرفه نرم‌افزار تأسیس گردید...

بیشتر بدانید

ارتباط با ما

  • تهران، خيابان ولی عصر، نرسيده به توانير، خيابان احتشام، شماره 5
  • 89326000

  • BPMS@rayvarz.com

خبرنامه پایگاه دانش BPM