حوزه های دانش در زمینه تحلیل کسب و کار

Knowledge BPM Analyze

هدف از تحلیل کسب‌وکار، ارزیابی دقیق فعالیت‌ها و عملکردهایی است که به‌نوبه خود موجب دستیابی به فرآیندی بهتر می‌گردد و این امر از طریق استفاده مؤثر از منابع به همراه کاهش کلی هزینه‌ها حاصل می‌شود. به‌علاوه این موضوع منجر به بالا رفتن ارزش روابط شرکت/مشتری می‌شود؛ زیرا محصولات و خدمات به‌طور مستمر بهبودیافته و درعین‌حال ارزش غیرافزوده و کارهای غیرضروری حذف می‌گردد. درواقع نقش تحلیلگران کسب‌وکار در یک سازمان، به‌ویژه در بهبود فرآیند، نقشی حیاتی است، زیرا این تحلیل گران همان کسانی هستند که نیاز به ابتکار و نوآوری را تأیید می‌کنند.

ازآنجایی‌که تحلیل کسب‌وکار، مفهوم گسترده‌ای دارد، آن را به شش محدوده اصلی دانش تجزیه می‌کنیم:

  1. تحلیل سرمایه‌گذاری که می‌توان آن را به‌عنوان درک تجارت (کسب‌وکار) و به‌صورت یک واحد کل در نظر گرفت. در این واحد کل، برنامه‌ریزی و توسعه استراتژیک برنامه‌ها و ابتکارات برای رسیدن به نتیجه موردنظر، مطرح است.
  2. برنامه‌ریزی و مدیریت نیازها که در آن تعیین منابع موردنیاز برای اجرای فرآیند باید از قبل مشخص شود.
  3. استخراج نیازها که درواقع تکنیکی برای جمع‌کردن نیازها از سهامداران پروژه می‌باشد.
  4. تحلیل نیازها که به‌واسطه آن نیازهای ضروری با تمامی جزئیات برای اجرای موفق یک پروژه مشخص می‌گردد.
  5. نیاز ارتباطات که توصیف تکنیک‌ها و حصول اطمینان از اینکه سهامداران هم درک شفافی از نیازها و چگونگی اجرای آن‌ها خواهند داشت را منجر می‌شود.
  6. اعتبار سنجی راه‌حل که درواقع ارزیابی و اعتبار دهی به یک راه‌حل پیشنهادی، چگونگی پشتیبانی از اجرای آن و تخمین مشکلات یا کمبودهای احتمالی که ممکن است رخ دهند را دربرمی گیرد.

این حقیقت انکارناپذیر است که حتی سیستم‌هایی که در شرایط کاری خوبی قرار دارند، ممکن است شکست بخورند؛ بنابراین لازم است به‌طور مداوم، اقدامات متقابلی طراحی شود تا در شرایط سخت و بحرانی، پیشرفت کار را تضمین نمایند.

 

منبع: کتاب ۱۰۰ راز موفقیت در BPM

ویرایش شده توسط : شهرزاد پیمان

 

درباره رایورز

شرکت مهندسی نرم‌افزار رایورز در اوایل سال 1368 توسط جمعی‌از فعالین حرفه نرم‌افزار تأسیس گردید...

بیشتر بدانید

ارتباط با ما

  • تهران، خيابان ولی عصر، نرسيده به توانير، خيابان احتشام، شماره 5
  • 89326000

  • BPMS@rayvarz.com

خبرنامه پایگاه دانش BPM