آشنایی با ابزارهای نسل جدید BPM

در گذشته ابزارهای به کار رفته در مدیریت فرآیند کسب‌وکار(یا همان BPM) به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه اکثر فرآیندهای کاری با محیط SOA یکپارچه شده‌اند. دلیل این است که ابزارهای BPM و SOA در واقع با هم تعریف می‌شوند؛ هرچند که هنوز هم چالش قانع‌ساختن مشتریان برای این ادغام به اندازه کافی پابرجا است.در حالی که بیش از بیست سال است دنیای کسب و کار ابزار BPM را می شناسد،ایجاد کردن این تعریف که ابزارهایBPM  و SOA به طور واضح از یکدیگر متفاوت هستند، چالش بزرگی است.

ابزار BPM برای مدتی در حاشیه بوده است، به همین دلیل برای پاسخ به نیازهای نسل جدید نیاز به تکامل دارد. بنابراین، بسیاری از کارشناسان مدیریت، توسعه نسل جدیدی از ابزارهای BPM را آغاز کرده‌اند که به تمامی فرآیندهای کسب و کار موجود و حتی فراتر از آن پاسخ‌گو باشد.

توسعه این ابزارهای جدید BPM مشکلات و نواقص موجود در نسخه های قدیمی ابزار BPM را که کاربران با آن مواجه بودند، برطرف کرده است. در حال حاضر توسعه ‌دهندگان محصول در حال یادگیری درمورد آنچه که واقعا کار می‌کند و آنچه که نسل جدید ابزارهای BPM نباید شاملش شود هستند. در حالی که ابزارهای قدیمی BPM همچون مدل هایی برای محصولات هوش تجاری به کار گرفته می شدند و همچنین در محصولات متفاوت توانایی نمایش خوبی داشته اند اما قابلیت اجرای چند نوع فرآیند مختلف را به صورت مستقیم نداشتند و محصولات جدید قادر به انجام این کار هستند.

ویرایش: پروین بختیاری

منبع: کتاب 100 راز موفقیت در BPM

درباره رایورز

شرکت مهندسی نرم‌افزار رایورز در اوایل سال 1368 توسط جمعی‌از فعالین حرفه نرم‌افزار تأسیس گردید...

بیشتر بدانید

ارتباط با ما

  • تهران، خيابان ولی عصر، نرسيده به توانير، خيابان احتشام، شماره 5
  • 89326000

  • BPMS@rayvarz.com

خبرنامه پایگاه دانش BPM